Wschodnia ekspansja

W Rosji powołana została spółka ZANAM Vostok, której zadaniem jest promocja, sprzedaż i serwis maszyn w Uralskim Koncernie Górniczo-Metalurgicznym.

Pierwsza zagraniczna spółka KGHM ZANAM znajduje się  w miejscowości Gaj na najdalszym, wschodnim krańcu Europy, w pobliżu granicy Rosji i Kazachstanu. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa - w jednej z tamtejszych kopalni rudy miedzi (Gajski GOK) pracuje ok. 120 maszyn wyprodukowanych w KGHM ZANAM. Pierwsze dwie ładowarki trafiły tam w 1994 roku i od tego czasu kopalnia regularnie kupuje polkowickie maszyny.

Stworzenie lokalnej spółki było koniecznością. Wszyscy znaczący producenci maszyn utworzyli już na terenie Rosji swoje spółki, ponieważ Uralski Koncern Górniczo-Metalurgiczny chce kupować wyłącznie od podmiotów działających na zasadach lokalnego prawa. A KGHM ZANAM ma wieloletnie doświadczenie w produkcji maszyn dla Rosjan i realizuje wiele zamówień dostosowanych do oczekiwań klientów. Jeszcze w tym roku prawdopodobnie do Rosji trafi ponad 10 maszyn wyprodukowanych przez  ZANAM. Spółka ZANAM Vostok odpowiada również za cały serwis wszystkich działających w Gaju maszyn.

ZANAM Vostok jest spółką zarejestrowaną w Rosji. 99 proc. udziałów firmy należy do KGHM ZANAM, a 1 proc. do spółki PeBeKa. Dyrektorem zarządzającym jest Aleksander Zharkov, były dyrektor działu współpracy z zagranicą w kopalni w Gaju.