Nowa ładowarka KGHM ZANAM pozytywnie kończy testy

Pod koniec ub.r. zakończyły się testy podziemne prototypu ładowarki LKP-1001. To najnowsza wersja maszyny z rodziny LKP (następca LKP-0903), grupy flagowych produktów KGHM ZANAM S.A. Rezultaty przeprowadzonych badań są pozytywne i świadczą o wysokiej jakości i dojrzałości konstrukcyjnej nowego sprzętu. Otwiera to drogę formalnego dopuszczenia nowoczesnej ładowarki do eksploatacji, co z kolei istotnie zwiększy potencjał handlowy polkowickiego przedsiębiorstwa.

Testy ładowarki LKP-1001 przeprowadzono na terenie Zakładów Górniczych Lubin. Konstruktorzy KGHM ZANAM S.A. w nowym produkcie zmodernizowali elementy konstrukcji oraz wdrożyli zupełnie nowe rozwiązania i komponenty. Maszyna pod względem wszystkich kluczowych parametrów przewyższa swoją poprzednią wersję. Ładowarka LKP-1001 charakteryzuje się 10-tonowym udźwigiem (w porównaniu z 9-tonowym poprzedniej wersji). Zastosowano w niej silnik Stage V, który spełnia najbardziej rygorystyczne normy dotyczące emisji spalin. W ładowarce zastosowano najnowsze rozwiązania w zakresie układu hydraulicznego poprzez zabudowę m.in. pomp zmiennego wydatku oraz system filtracji i monitorowania jakości oleju. Poprawiono też obsługę serwisową poprzez umożliwienie dostępu do filtrów z poziomu podłoża. Płynna praca układu roboczego oraz wysoka moc układu napędowego (zwiększona o 25 proc.) w połączeniu z nowym typem skrzyni biegów pozwala na sprawne i dynamiczne przemieszczanie się ładowarki, zarówno podczas nabierania urobku, jak i jazdy odstawczej. Ładowarka jest przystosowana do wdrożenia zdalnego sterowania.

Konkurencyjną pozycję na rynku specjalistycznych maszyn dla górnictwa budujemy także poprzez stałe rozszerzanie naszej oferty produktowej. Opieramy się przy tym na nowych technologiach, które poprawiają parametry sprzętu, podnoszą jego osiągi i zwiększają bezpieczeństwo użytkowników – powiedział Bernard Cichocki, Prezes Zarządu KGHM ZANAM S.A.

Maszyna powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie Zakładów Górniczych KGHM Polska Miedź S.A. Konstruktorzy ładowarki LKP-1001 największy nacisk położyli na zwiększenie bezpieczeństwa, komfortu i efektywności pracy operatora. Na uwagę zasługuje ergonomiczna kabina, zaprojektowana na podstawie rekomendacji przyszłych użytkowników, czyli operatorów. Specjalna konstrukcja kabiny znacząco redukuje ekspozycję pracującego wewnątrz niej operatora na hałas, wysoką temperaturę i drgania. Ponadto ochronę przed trującymi gazami stanowi nowy moduł klimatyzacyjny wyposażony w filtry ochronne. Innowacja w wyposażeniu kabiny jest 12-calowy wyświetlacz o nowym, bardziej czytelnym interfejsie, który powoduje, że ładowarka jest łatwiejsza w obsłudze.

 – Wysoko oceniamy potencjał handlowy nowego produktu. Jeżeli chodzi o rynek wewnętrzny, to nowa ładowarka została zaprojektowana w ścisłym dialogu z użytkownikami, czyli górnikami z zakładów KGHM Polska Miedź S.A. Liczymy jednak, że nowy produkt w ofercie przyczyni się także do wzmocnienia naszej pozycji na rynkach zagranicznych – dodał Bernard Cichocki, Prezes Zarządu polkowickiej spółki.