Najnowsza ładowarka z serii 400

W dniu 18 stycznia br. zakończone zostały testy powierzchniowe nowej ładowarki z serii 400 – LKP-0410. Na podsumowanie testów i prezentację maszyny zaproszeni zostali przedstawiciele Zakładów Górniczych KGHM Polska Miedź S.A.

Ładowarka LKP-0410 powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie Zakładów Górniczych KGHM Polska Miedź S.A. Maszyna ma w niedalekiej przyszłości zastąpić aktualnie dostępne maszyny o udźwigu czterotonowym: LKP-0403C, LKP-0403D i LKP-0405.

Ładowarka kołowa-przegubowa typu LKP-0410, jest maszyną pozaprzodkową, przystosowaną do prac pomocniczych takich jak: równanie i oczyszczanie wyrobisk oraz podgarnianie urobku. Maszyna wyposażona jest w szybkozłącze i po zastosowaniu wymiennego osprzętu może być wykorzystywana do wykonywania wysokich podsypek, kształtowania pryzm urobkiem oraz do przegarniania i rozgarniania urobku. Przy zastosowaniu osprzętu wymiennego jak np. widły czy mieszalnik betonu, maszyna może również wykonywać prace remontowo-budowlane.

W ładowarce zastosowano sprawdzone, w innych modelach serii 400, rozwiązania decydujące o pracy układu roboczego. Duży nacisk położony został na podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz diagnostyki maszyny. Ładowarka wyposażona jest w silnik w klasie Stage V, spełniający rygorystyczne normy czystości spalin i zmniejszający zagrożenie wentylacyjno-klimatyczne, poprzez niższą emisję szkodliwych gazów spalinowych –  w tym tlenków azotu.  W maszynie zastosowano mosty napędowe z hamulcami negatywnymi (POSI STOP) oraz zamontowano elektryczne systemy sterowania i diagnostyki. W porównaniu do innych ładowarek z serii 400 modernizacji uległa również kabina maszyny. Operator ma do dyspozycji joystick zamiast kierownicy i automatyczną skrzynię biegów, czytelny pulpit z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym oraz dwa monitory wyświetlające obrazy z systemu wizyjnego. Prezentowany model maszyny wyposażony jest w urządzenie umożliwiające pracę ludzi z łyżki. Wdrożone rozwiązania zakładają sterowanie ruchami wysięgnika z organu roboczego przez znajdujących się w niej górników.

Ładowarka LKP-0410 zakończyła właśnie intensywne testy powierzchniowe przeprowadzone na poligonie doświadczalnym KGHM ZANAM. Do przedstawienia opinii na temat prototypu LKP-0410 zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich Zakładów Górniczych KGHM, którzy po zapoznaniu się z założeniami projektowymi, procesem produkcji oraz pracą ładowarki wystawili wstępne, pozytywne opinie na jej temat. Dobrze oceniono funkcjonowanie układu roboczego, właściwości jezdne i moc układu napędowego umożliwiającą sprawne i dynamiczne przemieszczanie się ładowarki. Pozytywne opinie zebrała również uniwersalność maszyny, dzięki łatwości zabudowy różnych wersji osprzętu roboczego. Kolejny etap to skierowanie ładowarki na podziemne testy producenckie i funkcjonalne, które łącznie potrwają dziewięć miesięcy – mówi Jarosław Czupak, Główny Konstruktor ds. Rozwoju SMG w KGHM ZANAM S.A.

Ładowarka LKP-0410 stanowi kolejny krok w podnoszeniu bezpieczeństwa i modernizacji maszyn dostępnych w ofercie KGHM ZANAM. Docelowo planowane jest również opracowanie podwyższonej wersji maszyny oferowanej na rynki zewnętrzne.