Pierwsza tego typu konstrukcja w KGHM ZANAM

Pracownicy legnickiego zakładu produkcyjnego należącego do KGHM ZANAM S.A w ostatnich miesiącach intensywnie pracowali nad projektem zleconym przez Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A.

Mowa o wykonaniu skomplikowanego i wieloetapowego projektu Pomostu Montażu Tubingów nad którym prace trwały ponad trzy miesiące. Jest to pierwsza tego typu  realizacja w KGHM ZANAM.

O zaawansowaniu projektu może świadczyć ilość stworzonych planów technologicznych, których liczba przekroczyła 500. Dokładaliśmy wszelkich starań, aby konstrukcja wykonana była z jak największą starannością, ze względu na jej zastosowanie i miejsce zabudowy – mówi Błażej Buczkowski, Starszy Specjalista Technolog ds. Obróbki i Optymalizacji CNC w KGHM ZANAM S.A., osoba odpowiedzialna za nadzór nad projektem.

Pomost wykorzystywany będzie do zabezpieczenia wyrobiska szybowego przed oddziaływaniem górotworu, który może mieć destrukcyjny wpływ na stateczność wyrobiska. W przypadku szybu GG-1 Grębocice, który jest docelowym miejscem zabudowy, wyrobisko pionowe zabezpieczone będzie przy pomocy podwójnej obudowy tubingowej składającej się z segmentów żeliwnych. Konstrukcja pomostu wyposażona została w dwa torowiska jezdne, po których przemieszczać się będą wciągniki z segmentami tubingowymi.

Na terenie szybu GG-1 trwa obecnie montaż próbny docelowej zabudowy, który poprzedzony był trzema próbnymi montażami w obecności Klienta.

Parametry konstrukcji:

  • masa – 39 t
  • wysokość – 11 480 mm
  • średnica – 7 350/10 044 mm.

Realizacja powyższego projektu świadczy o tym, iż w kolejnym obszarze górnictwa z zakresu drążenia i głębienia wyrobisk szybowych wykorzystywane są urządzenia i konstrukcje wyprodukowane przez KGHM ZANAM.