Ładowarka z układem zdalnego sterowania przekazana klientowi zagranicznemu

KGHM ZANAM S.A. zrealizował kolejną dostawę eksportową ładowarki LKP-0703. Maszyna została zamówiona przez kontrahenta z Niemiec i zaprojektowana tak, aby uwzględnić wszystkie jego potrzeby. Przede wszystkim ładowarkę wyposażono w układ zdalnego sterowania, co umożliwia realizację zadań nawet w najtrudniejszych warunkach, jakie występują we współczesnych kopalniach. Jest to jednocześnie pierwsza maszyna ze zdalnym sterowaniem dostarczona do kopalni działającej na wymagającym i restrykcyjnym rynku niemieckim.

 

Ładowarka kołowo-przegubowa LKP-0703 to jeden z flagowych produktów KGHM ZANAM S.A., który cieszy się dużym zainteresowaniem klientów zagranicznych. To maszyna pomocnicza o udźwigu nominalnym 7 ton. Występuje ona w kilku wersjach, które przekładają się na rozmiar maszyny, zwłaszcza na jej wysokość, która z uwagi na specyfikę pracy w kopalniach jest parametrem krytycznym.
Do tej pory Spółka dostarczyła już ponad 20 maszyn tego typu do odbiorców spoza Polski. Ostatnia dostawa do jednej z kopalń w Niemczech została zrealizowana w ramach kontraktu, zakładającego specjalne dostosowanie maszyny do wymagań klienta, związanych z ekstremalnym i wysoce niebezpiecznym środowiskiem panującym w kopalni, w której ładowarka będzie eksploatowana. Dostosowanie to obejmowało m.in. wyposażenie maszyny w układ zdalnego sterowania.
– Maszyny tworzymy z myślą o naszych klientach. Zawsze uwzględniamy ich oczekiwania i dostosowujemy ofertę do istniejących potrzeb. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy konkurencyjni, a nasze produkty znajdują uznanie nie tylko u odbiorców polskich, ale także na zagranicznych rynkach. Od kilku lat budujemy naszą pozycję na rynku niemieckim, a kolejna dostawa pierwszej maszyny ze zdalnym sterowaniem do kopalni w Niemczech to kolejny krok w stronę umacniania naszej marki – powiedział Bernard Cichocki, Prezes Zarządu KGHM ZANAM S.A.
Zastosowanie układu zdalnego sterowania umożliwia fizyczną separację operatora od obsługiwanej przez niego maszyny. Dzięki temu może on prowadzić prace fedrunkowe w ekstremalnie trudnych i niebezpiecznych warunkach, przebywając w miejscu w pełni bezpiecznym. Zdalne sterowanie ma też wpływ na efektywność i komfort pracy.
– Zdajemy sobie sprawę, jak wiele zagrożeń występuje w górnictwie podziemnym oraz jak trudne są warunki środowiskowe eksploatacji samojezdnych maszyn górniczych. Nieustannie prowadzimy działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i wydajności produkowanych maszyn oraz urządzeń. Zastosowanie radiowego systemu zdalnego sterowania jest tylko jednym z przykładów nowoczesnych rozwiązań, które nieustannie wdrażamy celem poprawy warunków pracy użytkowników naszych produktów – podkreślił Wiceprezes Spółki, Jacek Kosiński.
Układ zdalnego sterowania to nie jedyna modyfikacja zaimplementowana w ładowarce LKP-0703 dostarczonej kontrahentowi niemieckiemu. Ładowarka została wyposażona w teleskopowy układ roboczy z szybkozłączem, dzięki czemu zyskała nowe funkcjonalności.
Ważnym elementem wyposażenia tej maszyny jest wymienny osprzęt roboczy, tj. łyżka oraz spychacz teleskopowy, który w pozycji rozsuniętej ma aż 8 metrów długości. Jest to podzespół zaprojektowany na specjalne życzenie klienta i według jego rygorystycznych wymogów. Kluczowym wyzwaniem w zakresie tego osprzętu roboczego, było dobranie i wykonanie bardzo specyficznego siłownika hydraulicznego. Jego parametry pracy, tj. ciśnienie robocze i generowana w związku z tym siła oraz wymagany skok (ok. 3000 mm), musiały zostać osiągnięte z zachowaniem kompaktowej zabudowy i odpowiednich cech wytrzymałościowych całej konstrukcji. Dodatkowo, należy podkreślić, że zainstalowany system zdalnego sterowania, zapewnia w pełni funkcjonalną pracę teleskopowego spychacza.

Prezentacja maszyny poniżej: