Najnowocześniejsza elektrownia fotowoltaiczna w Polsce

Na terenie należącego do spółki KGHM ZANAM S.A. zakładu w Legnicy zakończono prace rozruchowe elektrowni fotowoltaicznej funkcjonującej w oparciu o technologię 4.0. To najnowocześniejszy obiekt tego typu w kraju, który umożliwi pokrycie prawie 50 proc. zapotrzebowania Zakładu Legnica na energię elektryczną. – Pomimo niedogodności związanych z pandemią SARS-CoV-2 inwestycja została zrealizowana w założonym terminie. To wielki krok w stronę samowystarczalności energetycznej naszego zakładu w Legnicy, który wpisuję się w strategię zrównoważonego rozwoju i niskoemisyjnej gospodarki energetycznej Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. – podkreśla Prezes Zarządu KGHM ZANAM S.A. Bernard Cichocki.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej na terenie legnickiego oddziału KGHM ZANAM ruszyła 27 sierpnia 2020 r. Z kolei 30 listopada, po kilku miesiąc prac budowlanych i konstrukcyjnych, budowa została zakończona. Instalacja została już uruchomiona i obecnie funkcjonuje w ruchu próbnym, generując energię elektryczną dla spółki. W toku prac wystąpiło wiele niedogodności, związanych m.in. z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 czy niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dzięki bardzo dobrej współpracy pomiędzy kadrą KGHM ZANAM oraz wykonawcą elektrowni inwestycja została sfinalizowana w terminie zgodnym z harmonogramem.

 

Zielona strategia grupy KGHM Polska Miedź

Skalę przedsięwzięcia pokazują liczby. Do budowy elektrowni wykorzystano ponad 9,5 tys. paneli fotowoltaicznych. Sam obiekt zajmuje powierzchnię ponad 39,5 tys. m kw. Na tej powierzchni postawiono 1 456 słupów nośnych, a także ułożono łącznie 120 km kabli. Dzięki uruchomieniu obiektu oddział spółki w Legnicy będzie pozyskiwał do 3 gigawatów energii elektrycznej rocznie. To blisko połowa rocznego zużycia prądu przez ten oddział. Dzięki temu firma zaoszczędzi na zakupach energii na rynku.

– Nie chodzi jednak tylko o oszczędności finansowe. Naszym celem jest przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź. Jej strategia zakłada obniżanie emisji w zakresie gospodarki energetycznej i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii do zasilania zakładów. Ponadto zależy nam na unowocześnianiu przedsiębiorstwa. Chcemy, aby firma KGHM ZANAM z każdym rokiem stawała się coraz bardziej innowacyjna – dodaje Cichocki.

Przykładem zrealizowanego projektu ukierunkowanego na innowacje jest właśnie budowa elektrowni słonecznej w legnickim oddziale firmy. Jest to bowiem najnowocześniejsza tego typu instalacja w Polsce.

 – Postawiliśmy na najnowsze z dostępnych rozwiązań. Elektrownia w Legnicy funkcjonuje w oparciu o tzw. technologię 4.0 – mówi prezes KGHM ZANAM. – Mówiąc w skrócie, oznacza to, że elektrownia została wyposażona w zautomatyzowany i zinformatyzowany system, który pozwala na sterowanie instalacją oraz na monitoring jej stanu w czasie rzeczywistym przez 24 godziny na dobę. System wykorzystuje elementy uczenia maszynowego, sztuczną inteligencję i algorytmy analityczne zaprojektowane do przetwarzania tzw. big data.  Słowem, elektrownia została zbudowana zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Agencji Energii, dotyczącymi rozwoju energetyki fotowoltaicznej – podkreśla Cichocki.

<//div>