Niezawodność naszych odlewów potwierdzona testami

Spółka KGHM ZANAM należy do największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń dla sektora górniczego, jest również wytwórcą wysokiej klasy odlewów staliwnych i żeliwnych. Na szczególna uwagę zasługują wykładziny chromowo – molibdenowe, których niezawodność oraz jakość potwierdziły testy przeprowadzone na Oddziale ZWR Rudna. 

Na co dzień wykładziny stosuje się jako wyłożenie trudnościeralne do młynów kulowych oraz prętowych znajdujących się w Zakładach Wzbogacania Rud. Zarówno geometria wykładzin powodująca odpowiednie wynoszenie mielników, jak i kształt otworu mocującego pozwalający na uszczelnienie gniazda, opracowane zostały na Wydziale Odlewni w Legnicy.

W celu sprostania najwyższym wymaganiom technicznym stawianym przez KGHM Polska Miedź S.A. opracowaliśmy wspólnie z dwoma jednostkami naukowo – badawczymi, czyli  Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Politechniką Wrocławską, staliwo przeznaczone do pracy w najcięższych warunkach. Najtrudniejszym zadaniem było opracowanie składu chemicznego oraz obróbki cieplnej, pozwalającej na zachowanie odpowiedniego stosunku pomiędzy twardością, wytrzymałością na rozciągania, a udarnością – mówi Mateusz Pieróg, Główny Metalurg w KGHM ZANAM S.A.

Analiza wyników badań i skuteczne przełożenie jej ze skali laboratoryjnej do produkcyjnej, pozwoliło na otrzymanie produktu spełniającego rygorystyczne wymogi. Aktualnie zakończone testy – przeprowadzane na O/ZWR Rudna – potwierdziły założenia dotyczące jakości wykładzin. Młyn MP-32 przepracował 42 miesiące. W tym czasie ani jedna wykładzina nie została uszkodzona, ponadto młyn zachował szczelność, co przełożyło się na brak awaryjnych postojów młyna.