KGHM ZANAM z dofinansowaniem na ZANPER-a 2.0

Spółka KGHM ZANAM znalazła się w elitarnym gronie firm wybranych do dofinansowania w ramach konkursu „Szybka ścieżka” organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To ogromne wyróżnienie i szansa na opracowanie nowych rozwiązań, które z czasem przyczynią się do upowszechnienia napędów elektrycznych w podziemnych maszynach górniczych.

Dofinansowanie zostało przyznane na opracowanie i wykonanie – unikalnego na skalę Polski –  prototypu górniczego wozu transportowego ZANPER w wersji 2.0, napędzanego silnikiem elektrycznym zasilanym zespołem baterii, który będzie przystosowany do eksploatacji w podziemnych wyrobiskach górniczych. Wśród przedsiębiorstw, którym przyznano środki znalazły się takie firmy jak m.in.: Amica, Solaris Bus & Coach czy Nokia.

Jestem ogromnie dumny z pracy mojego zespołu, który wykazał się bardzo dużym zaangażowaniem w projekt nowego ZANPER-a. Przyznanie grantu na ten cel to podkreślenie pozycji rynkowej KGHM ZANAM, jako jednego z najbardziej innowacyjnych producentów maszyn dla sektora górnictwa miedziowego. Jest to dla nas swoiste wyzwanie, które zmobilizuje nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Projekt przewiduje prace w zakresie wykonania pełnej dokumentacji konstrukcyjnej maszyny, wyprodukowania, przeprowadzenia badań powierzchniowych i certyfikacji oraz wykonania testów w warunkach rzeczywistych w kopalni – mówi Krzysztof Okrent, Dyrektor Działu Rozwoju Maszyn i Urządzeń w KGHM ZANAM S.A.

Warunkiem uzyskania dofinansowania było wykazanie m.in. wysokiego poziomu innowacyjności oraz konkurencyjności zarówno technologicznej, jak i kosztowej nowego przedsięwzięcia. Przyjęte założenia techniczne oraz dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie napędów elektrycznych i projektowania maszyn dla górnictwa podziemnego, jak również wyspecjalizowana i doświadczona kadra inżynierska KGHM ZANAM miały istotny wpływ na uzyskanie wysokiej liczby punktów w Konkursie.