Unikalna maszyna przygotowana dla Huty Miedzi Głogów

W zeszłym tygodniu do Oddziału Huta Miedzi „Głogów” dostarczony został niestandardowy produkt KGHM ZANAM – samojezdna wsadzarka typu WSAD-405,  która poszerza portfolio oferowanych maszyn.

Maszyna powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie Oddziału Huta Miedzi Głogów KGHM Polska Miedź S.A, gdzie na Wydziale Pieców Anodowych wykorzystywana będzie do ich załadunku. W przeszłości już jedna prototypowa maszyna tego typu została dostarczona dla O/Huta Miedzi Głogów.

Samojezdna wsadzarka typu WSAD-405 przeznaczona jest do załadunku pieców anodowych stacjonarnych wsadem stałym, grubo i drobno gabarytowym, przenoszenia i aplikacji materiałów stosowanych do rafinacji oraz do transportu lub podtrzymywania elementów w miejscach trudnodostępnych. Maszyna wykonana została na bazie podwozia ładowarki kołowo-przegubowej LKP-0405. Ciekawostką jest, iż do produkcji wysięgnika wsadzarki wykorzystano lufę zdemilitaryzowanego czołgu.

WSAD-405 wyposażony jest w kabinę zamkniętą klimatyzowaną z opcją ogrzewania, która zapewnia operatorowi ochronę przed warunkami zewnętrznymi m.in. hałasem, za sprawą zastosowania wysokiej jakości mat wygłuszających podnosząc tym samym komfort pracy. Dobra stateczność, widoczność oraz odpowiednio dobrany układ napędowy umożliwia zastosowanie wsadzarki do pracy w trudnych i specyficznych warunkach HM Głogów.

Powyższa przykład obrazuje, iż KGHM ZANAM stale rozbudowuje ofertę samojezdnych maszyn, nie ograniczając się do produkcji maszyn przeznaczonych do pracy w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych. Potencjał konstrukcyjny i produkcyjny Spółki umożliwia wytworzenie również specjalistycznego sprzętu dla innych podmiotów zgodnie z wykazanym zapotrzebowaniem.